Lokal gastonomiczny od poczatku ….Jeśli istnieje dobry przepis na udany biznes w gastronomii to na pewno zawiera kilka punktów zbieżnych z planem budowy domu.

Jeśli wierzyć w stare porzekadło, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dopiero dla siebie – to my jako firma jesteśmy już na etapie daleko daleko za lokalem za wroga i przyjaciela. Teraz robimy lokale dla siebie. Po pierwsze zakładamy, że każda kolejna realizacja dla klienta jest dla nas miejscem przyszłej pracy, bo nie wyobrażamy sobie, że nie wykonujemy w tym lokalu serwisu i nie pomaga,y w jego rozowju.

Wiemy dużo i chcemy się tą wiedzą dzielić. Podpowiadamy jak uniknąć błędów, które widzieliśmy gdzieś indziej, gdzie musieliśmy przyjeżdżać do awarii.

Wieloletnie doświadczenie nie pozwala nam marnować czasu na projekty, które nie są zbieżne z naszą misją. Chcemy tworzyć lokale z dobrze i sprawnie funkcjonującym zapleczem gastronomicznym będącym wsparciem dla obsługi, a nie źródłem problemów.

Najczęściej mamy do czynienia z dwoma scenariuszami tworzenia zaplecza gastronomicznego u klienta. Pierszy – kiedy klient nabył prawo do miejsca / nieruchomości gdzie chce stworzyć usługę gastronomiczną od podstaw. Drugi – klient nabył prawo do miejsca, w którym była prowadzona usługa gastronomiczna i albo chce ją poszerzyć, albo zmodernizować w mniejszym lub większym stopniu.

W tym miejscu zajmiemy się lokalem tworzonym w zupełnie nowym miejscu, od podstaw. O drugiej opcji napiszemy osobno.

Najlepiej, aby zaprosić nas do współpracy na etapie pierwszych, projektowych wręcz prac nad lokalem. To pozwala uniknąć wielu błędów, które mogą postwać w trakcie dostosowywania pomieszczenia do wymogów SANEPID’u lub wielkości planowanych urządzeń, rozmieszczenia instalacji etc.

Jeśli tak włanie się stanie i mamy okazje współtworzyć lokal od początku do końca, przygotowujemy się do pracy prosząc o kilka podstawowych informacji :

  • plan budowlany lokalu
  • planowana ilość pracowników w pierwszym okresie po uruchomieniu lokalu
  • sposób obsługi klienta ( smaoobsługa, kelner etc. )
  • planowany czasookres otwarcia lokalu
  • rodzaj menu i czy wszystko będzie przygotowywane samodzielnie czy z półproduktów, czy na widoku z klientem, czy wcześniej ( np. bary samoobsługowe ) czy bezpośrednio przed podaniem etc.

Na tej podstawie zastanawiamy się czy:

  • konieczna będzie rozbudowa zaplecza technicznego np. o chłodnię itp.
  • analizujemy jaki sprzęt potrzebny jest do przygotowania planowanego menu
  • analizujemy możliwość wydajnej pracy planowanego personelu przy użyciu zaplanowanych urządzeń gastronomicznych
  • potem zastanawiamy się co pominęliśmy i jakich problemów może spodziewać się personel w trakcie wykonywanych czynności i jak temu zaradzić wrpowadzając zmiany np. w rozmieszczeniu urządzeń w lokalu czy typie urządzeń
  • robimy ofertę zawierającą proponowane wyposażenie wraz z potrzebnymi informacjami co do zapotrzebowania na konieczność zmian w dostosowaniu instalacji, potrzebnych mebli etc.

Ponieważ czas potrzebny na stworzenie projektu zawierającego tak szerokie spektrum informacji jest ogromny i wymagający częstego i stałego kontaktu z klientem, a często dokonania wileu pomiarów na miesjcu, wizyt u dostawców oraz konsultacji informujemy naszych klientów o konieczności zapłaty za ten etap prac po ich wykonaniu co stanowi od 5-20 % wartości całości całej oferty handlowej.

Klient po otrzymaniu od nas projektu może lecz nie musi zostać z nami realizując dalsze prace.

Nawet jeśli jednak nasze drogi się rozejdą i klient zrealizuje samodzielnie zaplanowane prace wg naszego zamysłu, zawsze będziemy mogli wrócić do działającego już lokalu ze swoim serwisem.

O tym jak podchodzimy do prac przy drugiej opcji – czyli wtedy gdy klient przejmuje ostniejący punkt gastronomiczny i chce go zmodernizować – przeczytasz w naszym kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *